Coaching to dzisiaj bardzo modne słowo, pojawiające się nieustannie we wszelkiego rodzaju mediach. Najczęściej pojawia się ono w kontekście motywacji. Najprościej mówiąc coaching oznacza taką umiejętność zadawania pytań, dzięki której patrzymy na nasze cele czy plany z innej perspektywy. Wówczas jesteśmy w stanie zobaczyć nowe rozwiązania i dzięki uzyskanym odpowiedziom podjąć szybciej decyzję o zmianie. Coaching zatem rzeczywiście pomaga w motywacji, w osiąganiu celów i jest mocno skoncentrowany na rozwiązaniach.
Szeroko pojęty coaching polega głównie na zadaniu serii pytań z obszarów:
- określenia celu (dokąd zamierzasz? jak byś chciał/a, żeby praca/relacja/życie wyglądało? czego oczekujesz? jaki jest twój cel? jak wygląda i jak jest tam, dokąd idziesz?
- określenia sytuacji, w której aktualnie jesteśmy (to jak jest teraz? z czym zaczynasz? jakie masz zasoby? co jest punktem wyjścia?
- określenia opcji (w jaki inny sposób możesz to osiągnąć? kto ci może pomóc? kto blokuje? co zyskasz jak to zrobisz? co stracisz, jak tego nie zrobisz? jaką masz motywacje strukturalną? jakiej wiedzy potrzebujesz? gdzie możesz znaleźć rozwiązanie?
- określenie planu realizacji (to co będzie twoim pierwszym krokiem? od czego zaczniesz? jaki jest plan działania?).
Co wspólnego ma coaching z odpuszczaniem? Bardzo dużo. Są ludzie, którzy odpuszczają dzięki technikom relaksacyjnym, dzięki oddechowi, dzięki znalezieniu pasji i zatraceniu się w niej. Ale tych jest niewielu. Większość z nas odpuści, gdy zrozumie, wytłumaczy lub gdy nasz umysł to racjonalnie przetworzy. Dojdzie do sedna problemu, podzieli włos na czworo i dopiero wtedy w pełnej akceptacji problemu odpuści. Do tego właśnie potrzebny jest coaching, a właściwie autocoaching. Auto – czyli sami sobie zadajemy pytania, sami ze sobą prowadzimy dialog wewnętrzny, rozmowę z naszym wewnętrznym krytykiem, sami dajemy sobie prawo do zmiany koncentracji i do realizacji naszych celów życiowych. A taka „autorozmowa” to po prostu znany w psychologii tzw. dialog sokratejski czy też taki sposób prowadzenia myśli, po którym wychodzimy ze starego schematu (np. znanego z domu, gdzie była przemoc, alkohol czy inne manipulacje) i pozwalamy sobie na nowe budowanie siebie.
Autochoaching jako trzeci krok odpuszczania pozwala dzięki zadawanym sobie pytaniom zrozumieć, przeanalizować, zmienić nasze tory myślenia, skorzystać ze zmiany koncentracji i wreszcie w rezultacie odpuścić.